Franta traieste ceva ce nu s-a mai vazut de cand se tin evidentele meteo, adica din 1947. Agentia nationala de meteorologie a anuntat ca ziua de azi a depasit deja recordul de temperatura inregistrat marti, deci practic recordul national a cazut de doua ori in doua zile consecutive. Asta e genul de veste care te face sa ingheti, sau mai degraba sa te topesti.

Parisul si alte orase mari din Franta se confrunta deja cu consecintele directe: pene de curent au inceput sa apara in mai multe zone, semn ca reteaua electrica trage sa moara sub presiunea aparatelor de aer conditionat si a ventilatoarelor pornite la maximum.

Si apropo de aparatele de aer conditionat - tocmai asta e marea ironie. Franta a fost mult timp una dintre tarile din Europa occidentala care s-au opus culturii AC, cu argumente legate de mediu si de traditia arhitecturala. Dar cand termometrele sparg recorduri istorice, dezbaterea devine brusc foarte practica si foarte urgenta.

Expertii si oficialii francezi spun ca valurile de caldura extreme vor deveni din ce in ce mai frecvente in urmatorii ani, iar infrastructura actuala nu e pregatita pentru asa ceva. Spitalele sunt sub presiune, persoanele in varsta sunt cele mai vulnerabile, iar autoritatile au activat planuri de urgenta in mai multe departamente.

Daca te intrebi cat de grav e - hai sa ne reamintim ca in 2003, tot Franta a pierdut aproape 15.000 de oameni intr-un val de caldura. De atunci s-au luat masuri, dar se pare ca natura a accelerat intr-un ritm pe care nimeni nu l-a anticipat cu adevarat. Doua recorduri nationale in doua zile spune tot ce trebuie sa stii despre ce se intampla cu clima Europei acum.